Haber

Danimarka’da Türk işçiye dil sınavında emsal: Haksız

Danimarka’da yasal olarak ülkede kalma hakkı bulunan bir Türk çalışanın eşini ülkeye getirmesi için dil yeterlilik sınavına tabi tutulması uygulaması Avrupa Adalet Divanı’ndan geri döndü.

DW Türkçe’nin haberine göreMahkeme, dil testi zorunluluğunun, eşlerin ülkeye daha uygun bir şekilde entegre olmalarına yardımcı olacağı düşüncesiyle gerekçelendirilemeyeceğine karar verdi.

Kararda, yeniden birleşen eşlerin entegrasyon kapasitelerinin veya diğer koşulların değerlendirilmesinde yetkililerin herhangi bir işlem yapma olanağı bulunmadığı da belirtildi.

Ne oldu?

Danimarka’da bir mahkeme, söz konusu düzenlemeyi Avrupa Adalet Divanı’na havale etti. Türk bir çift söz konusu olduğunda, eşlerden biri 1979’dan beri Danimarka’da yaşıyor, süresiz oturma izni var ve diğer şeylerin yanı sıra onlarca yıl makine teknisyeni olarak çalışıyor.

O ve eşi 2015 yılında Danimarka’da oturma izni başvurusunda bulundular. Ancak bu talep, eşinin Danca dil sınavına girmemesi nedeniyle reddedildi. Bayan, başvurusu reddedildikten sonra da şikayette bulundu. Danimarka mahkemesi bayanın şikayeti hakkında karar vermelidir. Ancak bunu yaparken, Adalet Divanı’nın kanunu yorumlaması mahkeme için bağlayıcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu